Badanie krwi, moczu oraz kału

poniedziałek, 13-02-2017

Badanie krwi, moczu oraz kału – czyli dlaczego warto wykonywać badania laboratoryjne u zwierząt?

Badania laboratoryjne są dla nas lekarzy weterynarii bardzo pomocnym narzędziem w rozwikłaniu zagadki złego samopoczucia naszego pacjenta.

Dolegliwości takie, jak zmiany w wątrobie, zapalenie pęcherza moczowego czy obecność pasożytów jelitowych jesteśmy w stanie potwierdzić – lub wykluczyć – przy wykorzystaniu pomocy odpowiedniego sprzętu.

 

Badanie krwi

Najczęstszym badaniem wykonywanym w naszym gabinecie jest badanie krwi. Próbki krwi pobieramy z żyły do specjalnych probówek i badamy na miejscu na specjalistycznych aparatach do analizy krwi zwierząt.

W ciągu 20 minut otrzymujemy odpowiedź na temat stanu zdrowia naszego pacjenta. Jeśli wyniki nie pozwalają nam rozpoznać choroby, przesyłamy próbki do zewnętrznego laboratorium weterynaryjnego w celu dalszej diagnostyki, np. na określenie poziomu hormonów.

Badanie morfologiczne krwi pozwala nam określić zaburzenia w ilości i jakości krwinek czerwonych, białych oraz płytek krwi.

Biochemia krwi, czyli m.in. poziomy enzymów wydzielanych do krwi obwodowej przez poszczególne organy, pozwala nam ocenić, w jakim stanie funkcjonują narządy, szczególnie wątroba czy nerki.

Pierwotniaki Babesia spp. znajdujący się w krwinkach czerwonych

Uzupełnieniem tych badań jest barwiony rozmaz krwi, gdzie poddajemy ocenie budowę krwinek, ich procentową ilość oraz czy występują pasożyty krwi.

Na terenie Raszyna bardzo często występującą wśród psów jest Babeszjoza, choroba wywoływana przez pierwotniaki rozmnażające się w krwinkach czerwonych, mogąca doprowadzić do śmierci zwięrzęcia. Również coraz bardziej realne jest zarażenie zwierząt Boreliozą.

Badanie krwi nie tylko warto robić wtedy, kiedy nasz pupil czuje się źle. Zwierzęta starzeją się znacznie szybciej od nas i dobrze jest wykonywać profilaktyczne badanie krwi u zdrowego zwierzęcia przynajmniej raz do roku i nie rzadziej niż co 2 lata.

Pozwala to na:

 • Zidentyfikowanie fizjologicznych norm morfologicznych i biochemicznych krwi naszego pacjenta, do których będziemy mogli odnieść się w przyszłości w razie ewentualnej choroby.

Tak jak statystyczny Polak nie istnieje, tak ustalone pewne uśrednione normy krwi zwierząt mogą być anormalne akurat dla naszego podopiecznego. Dla przykładu, normy dla yorkshire terriera będą inne niż dla doga niemieckiego. Zbadanie krwi po pierwszym roku życia eliminuje ten problem.

 • Szybkie wychwycenie nieprawidłowej pracy narządów. Nasz organizm jest jak maszyna, która działa tylko dzięki prawidłowej pracy poszczególnych części, jakimi są nasze organy. Te „części” wraz z wiekiem się zużywają, psują lub od narodzin posiadają defekty. Objawy pojawiają się dopiero wtedy, gdy narząd ulegnie poważnej awarii, a inne organy nie są w stanie zastąpić jego pracy.

Regularne coroczne badanie krwi pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnych zaburzeń w organizmie zwierzęcia.

 • Ocenę ryzyka przeprowadzenia zabiegu, gdy mamy informację o rzeczywistym stanie wątroby i nerek. Zabiegi sterylizacji czy czyszczenia zębów przeprowadzamy w pełnej narkozie. Współczesne środki znieczulające są stosunkowo bezpieczne, jednak nadal stanowią ryzyko u zwierząt z chorymi nerkami czy niewydolną wątrobą, ponieważ są to narządy odpowiedzialne za metabolizm i usunięcie leków z organizmu.

Dlatego przed każdym zabiegiem sugerujemy badanie krwi u każdego zwierzęcia powyżej 4 roku życia oraz wymagamy od każdego seniora powyżej 8 lat życia.

Jak należy przygotować pacjenta do badania krwi?

Najlepiej przyjść rano przed porannym posiłkiem, ponieważ pacjent musi być na czczo. Wodę może pić do woli. Jeśli nie upilnujemy naszego pupila przed jedzeniem, wyniki nie wyjdą wiarygodne. Najlepiej podać ostatni posiłek na kolacje dnia poprzedniego i zostawić na noc tylko miskę z wodą do picia.

 

Badanie moczu

Innym cennym badaniem dodatkowym jest badanie ogólne moczu.

Prawidłowy mocz psa i kota jest klarowny, żółty, o swoistym zapachu. Zaleca się zbadanie go, gdy:

 • Nasz pupil często prosi nas, by wyjść na spacer lub nawet nie jest w stanie wytrzymać z sikaniem do momentu wyjścia na dwór
 • ma wyraźny problem z oddaniem moczu, napina się lub sprawia mu to ból
 • oddaje bezwiednie mocz
 • mocz zmienił kolor lub zapach
 • zwierzę zaczęło więcej pić i sikać
 • posikuje w różnych miejscach domu, czasem nie zdąży do kuwety.

Na podstawie badania moczu możemy potwierdzić lub wykluczyć problemy z nerkami, pęcherzem moczowym lub czy pies/kot nie cierpi na chorobę metaboliczną, taką jak cukrzyca czy nadczynność nadnerczy.

Kryształki powstałe w pęcherzu moczowym widoczne pod mikroskopem

W jaki sposób można pobrać mocz do badania?

Jeśli posiadają państwo starą chochlę, po uprzednim wymyciu i sparzeniu podkłada się łyżkę podczas oddawania moczu przez psa. U samców jest to zdecydowanie prostsze, u suczek trzeba się trochę nagimnastykować:)

Innym sposobem jest wycięcie prostopadle dna  i podłużnego kawałka ściany z butelki plastikowej tak by utworzyć kształt szufelki.

U kotów po wcześniejszym umyciu i wyparzeniu kuwety można rozłożyć kupiony w sklepie zoologicznym specjalny żwirek, który nie chłonie wilgoci lub sterylnie zapakowany worek na śmieci. Mocz można później pobrać z podłoża strzykawką.

Mocz do badania nadaje się w ciągu 2 godzin, jeśli przechowywany jest w temperaturze pokojowej i w ciągu 6 godzin, jeśli jest przetrzymywany w lodówce. Jeśli mocz jest wysyłany na posiew bakteriologiczny, musi zostać przelany do sterylnego pojemnika. Można go otrzymać w aptece.

 

Badanie kału

Kolejnym badaniem diagnostycznym jest badanie kału. Jest to szczególnie istotne, gdy nabywają Państwo nowego podopiecznego, któremu należy w pierwszych miesiącach życia zafundować zestaw szczepień ochronnych na choroby zakaźne i wściekliznę.

Młodziaki zarażają się robakami od matki poprzez mleko oraz kontakt z jej odchodami, a także mając kontakt z zanieczyszczonymi jajami pasożytów przedmiotami.

Dlatego też:

 • Ciężarne matki powinny być odrobaczone przynajmniej 2 tygodnie przed porodem.
 • Psiaki od 2 tygodnia życia oraz kociaki od 5 tygodnia życia należy odrobaczać co 2 tygodnie do ukończenia 3 miesiąca życia.
 • Później odrobaczamy co miesiąc do 6 miesiąca życia, a najlepiej do 1 roku życia.
 • Dorosłe psy i koty odrobaczamy co 2-3 miesiące, w zależności od częstości kontaktu z wydalinami innych zwierząt. Lepszą praktyką jest zbadanie zbiorczej próbki kału z 3 kolejnych dni i sprawdzenie, czy zwierzę jest rzeczywiście zarobaczone. Unikamy w ten sposób leczenia „na ślepo”.

Jaja glisty Toxascaris leonina

Ważna w zwalczaniu robaczycy jest także profilaktyka przeciwpchelna, ponieważ pchły mogą przenosić jaja tasiemca psiego i zarażać zwierzęta, gdy te je połkną.

W naszym gabinecie wymagamy po odrobaczeniu badania kału przed szczepieniem szczeniaków i kociaków. Dlaczego? Zwierzę może być tak zarobaczone, że lek nie będzie w stanie wybić wszystkich „pasażerów na gapę”, a obecność pasożytów może zmniejszyć skuteczność szczepionki.

Po prostu organizm, zamiast skupić całą uwagę na zwalczaniu antygenu szczepionkowego, skupia się na niszczeniu robaków. Może również dojść do takiej reakcji organizmu, że doprowadzi do zejścia śmiertelnego zwierzęcia.

Dlatego prosimy Państwa o zbieranie próbek kału wielkości orzecha laskowego do wspólnego, umytego słoika przez 3 kolejne dni przed badaniem kału. W ciągu 10 minut od rozpoczęcia badania jesteśmy w stanie sprawdzić, czy w kale nie ma jaj pasożytów. Jeśli są – odrobaczamy ponownie i odraczamy szczepienie na kolejny tydzień, jeśli nie ma – szczepimy.

Taka praktyka pozwala nam mieć pewność, że nasz pacjent jest dobrze odrobaczony oraz zabezpieczony przed groźnymi chorobami.

Badania laboratoryjne są cennym uzupełnieniem badania klinicznego i pozwalają:

 • ocenić stan zdrowotny naszego pacjenta
 • odnaleźć przyczynę choroby
 • ocenić stan poszczególnych narządów
 • wykryć chorobę, zanim dojdzie do objawów klinicznych np. cukrzycę
 • zbadać fizjologiczne parametry krwi naszego pupila i monitorować stan jego zdrowia w ciągu życia
 • sprawdzić, czy nasz podopieczny jest wolny od pasożytów.

Dzięki nim jesteśmy w stanie lepiej zadbać o Waszych podopiecznych i zareagować odpowiednio wcześnie w razie jakichkolwiek przesłanek o złym samopoczuciu Państwa pupili.

ul. Krótka 3e

05-090 Raszyn

tel/fax: 22 702 21 05

email:

Godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek: 9:00 - 20:00

sobota: 10:00 - 15:00

niedziela: 10:00 - 12:00