Czy kastracja psa zmniejszy jego agresję ?

poniedziałek, 27-02-2017

Psy, tak jak ludzie, mają różne charaktery. Często są one zależne od rasy oraz w jakich warunkach był wychowywany pies.  Zdarza się, że zwierzę wykazuję agresję tylko do określonych osób, jeśli mają związane z nimi złe wspomnienia.

Jeśli jednak wykluczymy, ze agresja wynika ze strachu lub złego traktowania, to jego zachowanie może wynikać z jego dominującego charakteru.

Kastracja spowoduje, że obniży się poziom testosteronu, którego wysoka ilość w organizmie decyduje o naczelnym miejscu w hierarchii stada. Niski poziom powinien skutkować tym, że pies zacznie traktować nas jako osoby pod które musi podlegać.

Nie jest to jednak metoda na rozwiązanie wszystkich problemów związanych z zachowaniem psa. Ułatwia natomiast tzw. socjalizację., czyli ułożenie zachowania psa do pożądanego efektu. Najczęściej jest tu potrzebna praca doświadczonego behawiorysty.

Bardzo agresywne psy po kastracji nieco złagodnieją, nie zmienią się jednak w łagodnego baranka. Jeśli agresja wynika ze strachu, zabieg chirurgiczny nie rozwiąże tego problemu.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

ul. Krótka 3e

05-090 Raszyn

tel/fax: 22 702 21 05

email:

Godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek: 9:00 - 20:00

sobota: 10:00 - 15:00

niedziela: 10:00 - 12:00