Zasady szczepień

czwartek, 16-03-2017

Program szczepień u psów

 

W Polsce obowiązkowe jest tylko jedno szczepienie – przeciwko wściekliźnie. Pomimo tego, że reszta szczepień jest nieobowiązkowa, warto zabezpieczyć naszych podopiecznych przed chorobami wywołanymi przez groźne wirusy.

 

Szczeniaczka przez pierwsze 6 – 8 tygodni życia chronią jeszcze przeciwciała przekazane przez matkę, o ile sama była wcześniej szczepiona. Po tym okresie maluszek narażony jest chorobotwórcze działanie wirusów, mogące doprowadzić do jego śmierci. Leczenie jest jedynie objawowe i dużą rolę odgrywa tutaj własna zdolność  zwierzęcia do przezwyciężenia patogenu.

 

W zależności od tego, w jakim wieku jest już piesek, możemy zastosować poniższe schematy szczepień:

Wczesne :

  • 6 – 7 tydzień: nosówka, parwowiroza (szczepienie typu „puppy”)
  • 10 – 12 tydzień: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, wirusowe zapalenie wątroby, (opcjonalnie: kaszel kenelowy)
  • 16 tydzień: nosówka, parwowiroza, wirusowe zapalenie wątroby, wścieklizna (opcjonalnie: kaszel kenelowy, leptospiroza, koronowiroza)

Standardowe:

  • 9 – 10 tydzień: nosówka, parwowiroza, wirusowe zapalenie wątroby, (opcjonalnie: kaszel kenelowy, leptospiroza, koronawiroza)
  • 12 – 14 tydzień: nosówka, parwowiroza, wirusowe zapalenie wątroby, wścieklizna (opcjonalnie: kaszel kenelowy, leptospiroza, koronowiroza)

Późne:

  • Powyżej 12 tygodnia: nosówka, parwowiroza, wirusowe zapalenie wątroby, (opcjonalnie: kaszel kenelowy, leptospiroza, koronawiroza)
  • po 3 – 4 tygodniach: nosówka, parwowiroza, wirusowe zapalenie wątroby, wścieklizna (opcjonalnie: kaszel kenelowy, leptospiroza, koronawiroza)

 

Poziom przeciwciał w organizmie osiąga wysoki poziom dopiero po drugiej dawce szczepionki  i utrzymuje się około roku. Dlatego też szczepienie należy powtórzyć po roku, a następnie po co 2-3 latach. Z doświadczenia wiemy, że wystarczy zaszczepić psa czterokrotnie w ciągu życia, by skutecznie zabezpieczyć zwierzę na lata. Wyjątkiem jest tu szczepienie na wściekliznę, gdzie wg ustawy szczepienia należy dokonywać co roku.

 

Zwierzę do 2 tygodni po drugim szczepieniu nie powinno mieć kontaktu z innymi psami oraz ich wydalinami. Właściciele powinni unikać do tego czasu trawników oraz miejsc, gdzie przebywa duża ilość zwierząt.

 

Przed szczepieniem psa należy tydzień wcześniej odrobaczyć. W ten sposób organizm skupia się jedynie na zwalczaniu wirusa szczepionkowego, a nie dodatkowo na eliminacji pasożytów. Przy pierwszych szczepieniach szczeniaków wymagamy badania kału, aby upewnić się, że zwierzę jest całkowicie pozbawione robaków. W ten sposób mamy pewność, że zwierzę wytworzy odpowiednią odporność chroniącą go przed zachorowaniem na groźne choroby.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

ul. Krótka 3e

05-090 Raszyn

tel/fax: 22 702 21 05

email:

Godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek: 9:00 - 20:00

sobota: 10:00 - 15:00

niedziela: 10:00 - 12:00