Zasady szczepień

czwartek, 16-03-2017

Program szczepień u psów

 

W Polsce obowiązkowe jest tylko jedno szczepienie – przeciwko wściekliźnie. Pomimo tego, że reszta szczepień jest nieobowiązkowa, warto zabezpieczyć naszych podopiecznych przed chorobami wywołanymi przez groźne wirusy.

 

Szczeniaczka przez pierwsze 6 – 8 tygodni życia chronią jeszcze przeciwciała przekazane przez matkę, o ile sama była wcześniej szczepiona. Po tym okresie maluszek narażony jest chorobotwórcze działanie wirusów, mogące doprowadzić do jego śmierci. Leczenie jest jedynie objawowe i dużą rolę odgrywa tutaj własna zdolność  zwierzęcia do przezwyciężenia patogenu.

 

W zależności od tego, w jakim wieku jest już piesek, możemy zastosować poniższe schematy szczepień:

Wczesne :

  • 6 – 7 tydzień: nosówka, parwowiroza (szczepienie typu „puppy”)
  • 10 – 12 tydzień: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, wirusowe zapalenie wątroby, (opcjonalnie: kaszel kenelowy)
  • 16 tydzień: nosówka, parwowiroza, wirusowe zapalenie wątroby, wścieklizna (opcjonalnie: kaszel kenelowy, leptospiroza, koronowiroza)

Standardowe:

  • 9 – 10 tydzień: nosówka, parwowiroza, wirusowe zapalenie wątroby, (opcjonalnie: kaszel kenelowy, leptospiroza, koronawiroza)
  • 12 – 14 tydzień: nosówka, parwowiroza, wirusowe zapalenie wątroby, wścieklizna (opcjonalnie: kaszel kenelowy, leptospiroza, koronowiroza)

Późne:

  • Powyżej 12 tygodnia: nosówka, parwowiroza, wirusowe zapalenie wątroby, (opcjonalnie: kaszel kenelowy, leptospiroza, koronawiroza)
  • po 3 – 4 tygodniach: nosówka, parwowiroza, wirusowe zapalenie wątroby, wścieklizna (opcjonalnie: kaszel kenelowy, leptospiroza, koronawiroza)

 

Poziom przeciwciał w organizmie osiąga wysoki poziom dopiero po drugiej dawce szczepionki  i utrzymuje się około roku. Dlatego też szczepienie należy powtórzyć po roku, a następnie po co 2-3 latach. Z doświadczenia wiemy, że wystarczy zaszczepić psa czterokrotnie w ciągu życia, by skutecznie zabezpieczyć zwierzę na lata. Wyjątkiem jest tu szczepienie na wściekliznę, gdzie wg ustawy szczepienia należy dokonywać co roku.

 

Zwierzę do 2 tygodni po drugim szczepieniu nie powinno mieć kontaktu z innymi psami oraz ich wydalinami. Właściciele powinni unikać do tego czasu trawników oraz miejsc, gdzie przebywa duża ilość zwierząt.

 

Przed szczepieniem psa należy tydzień wcześniej odrobaczyć. W ten sposób organizm skupia się jedynie na zwalczaniu wirusa szczepionkowego, a nie dodatkowo na eliminacji pasożytów. Przy pierwszych szczepieniach szczeniaków wymagamy badania kału, aby upewnić się, że zwierzę jest całkowicie pozbawione robaków. W ten sposób mamy pewność, że zwierzę wytworzy odpowiednią odporność chroniącą go przed zachorowaniem na groźne choroby.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ul. Krótka 3e

05-090 Raszyn

tel/fax: 22 702 21 05

email:

Godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek: 9:00 - 20:00

sobota: 10:00 - 15:00

niedziela: 10:00 - 12:00