Jak często należy odrobaczać psa?

sobota, 25-03-2017

Szczeniaczki należy odrobaczyć w 4, 6 i 8 tygodniu życia, podając lek weterynaryjny zatwierdzony do użytku dla psów. Każdorazowo, po podaniu leku odrobaczającego, należy sprawdzić skuteczność odrobaczenia.
Próbki kału z 3 kolejnych dni dają wiarygodne wyniki badania, ponieważ pasożyty nie wydalają jaj codziennie. Najprostszym sposobem jest badanie kału w kierunku pasożytów metodą flotacji. Jaja pasożytów są wypierane przez stężony roztwór i przytwierdzają się do szkiełka nakrywkowego, które następnie bada się pod mikroskopem.

 

Po 8 tygodniu życia szczenięta odrobaczamy co miesiąc do 1 roku życia, a dorosłe psy najlepiej odrobaczać nie rzadziej niż co 3 miesiące. Jeśli nie chcemy podawać tak często zwierzęciu środków przeciwpasożytniczych, to należy zbadać co 3 miesiące kał na pasożyty aby sprawdzić, czy rzeczywiście zachodzi konieczność odrobaczenia zwierzęcia.

 

Konieczność tak częstego odrobaczania zwierząt wynika z tego, że pasożyty są przekazywane przez matkę i cześć z nich aktywuje się po pewnym okresie czasu. Również jaja są przenoszone na naszym obuwiu, przez owady (muchy), licznie występują w glebie, szczególnie tam, gdzie bytują zwierzęta. Psy, które mają tendencje do zjadania odchodów powinny być jeszcze częściej odrobaczane, wg potrzeby.

 

Badanie mikroskopowe na obecność jaj pasożytów w kale jest jedynym wiarygodnym badaniem. Szczególnie jest przez nas zalecane przed pierwszymi szczepieniami po to, aby pasożyty nie zakłóciły wytworzenia się prawidłowej odporności poszczepiennej.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

ul. Krótka 3e

05-090 Raszyn

tel/fax: 22 702 21 05

email:

Godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek: 9:00 - 20:00

sobota: 10:00 - 15:00

niedziela: 10:00 - 12:00