Jakie choroby zakaźne są groźne dla królików?

niedziela, 26-03-2017

 
Jakie choroby zakaźne są groźne dla królików?
W Polsce występują dwie śmiertelne dla królików choroby: myksomatoza i krwotoczne zapalenie wątroby. 
Myksomatoza to choroba przenoszona przez komary. Powoduje m.in. zmiany w postaci śluzakowatych guzów na uszach, głowie, także na innych częściach ciała. W stadzie wiele królików pada, choć część może przeżyć pomimo silnego osłabienia i wychudzenia. Są one jednak źródłem zakażenia dla innych, zdrowych królików.
Krwotoczne zapalenie wątroby (inaczej pomór królików) to choroba nieco rzadsza, ale o bardzo ciężkim przebiegu. Wirus uszkadza wątrobę, dochodzi do krwawienia wewnętrznego i czasem są widoczne krwawienia z nosa, odbytu i pyszczka. Niekiedy choroba przebiega tak szybko, że przed śmiercią królik nie wykazuje żadnych objawów choroby. Królik, który rano był całkiem zdrowy, zostaje znaleziony po kilku godzinach martwy. Tak jak myksomatoza, pomór królików jest również przenoszony przez komary.
Szczepienia wykonuje się już od 6 tygodnia życia, także u królików domowych. Ryzyko zachorowania jest duże, zwłaszcza na terenie podmiejskim, gdzie wiele królików trzymanych jest w klatkach poza posesją. Wystarczy jednak otwarte okno i królik  przebywający w klatce, aby doszło do przeniesienia wirusów.
Leczenie jest objawowe i nie jest możliwe wyeliminowanie wirusa u chorego królika. Jedyną form ochrony są szczepienia. Na rynku występują szczepionki posiadające antygen tylko na jedną chorobę lub uodparniające na obie choroby na raz. W zależności producenta szczepienia należy powtórzyć raz lub dwa razy do roku, aby skutecznie zabezpieczyć przed wystąpieniem choroby.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz


Warning: Undefined variable $separator in /usr/home/Artemis/domains/weterynarzraszyn.com/public_html/wp-content/themes/weterynarz/single.php on line 19 Warning: Undefined variable $parents in /usr/home/Artemis/domains/weterynarzraszyn.com/public_html/wp-content/themes/weterynarz/single.php on line 19 Warning: Undefined variable $post_id in /usr/home/Artemis/domains/weterynarzraszyn.com/public_html/wp-content/themes/weterynarz/single.php on line 19 Bez kategoriimałe zwierzęta
ul. Krótka 3e

05-090 Raszyn

tel/fax: 22 702 21 05

email:

Godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek: 9:00 - 20:00

sobota: 10:00 - 15:00

niedziela: 10:00 - 12:00